Dřevostavby – způsob moderního bydlení

Současná bytová krize nutí lidi přemýšlet o tom, jak si pořídí své vlastní obydlí za co nejpřijatelnější cenu. A tak se stalo, že se řada z nich uchýlila do dřevostaveb. Jelikož jde o atraktivní a zároveň velmi aktuální téma, podíváme se na vše, co byste měli o pořizování, ale i o bydlení v dřevostavbách vědět.

Hned na úvod si zkusme vzpomenout na pohádku o třech prasátkách, která si postavila domeček. Zatímco jedno na něj použilo prozřetelně cihly, ty ostatní si vybraly méně odolné materiály a byly vydány napospas zlému vlkovi. 

Hodně podobně si mohou připadat všichni, kteří se museli vzdát svého snu o bydlení v klasickém zděném domě, jejichž výstavba má v našich končinách dlouholetou tradici. Pravda je ale taková, že dřevostavby nejsou ekvivalentem bydlení menší odolnosti, nebo horší kvality. To znamená, že jakmile ve svém novém domě pověsíte poslední obrázek a před dveře položíte rohožku, mezi těmito dvěma variantami nepocítíte téměř žádný rozdíl. Snad jen ten, že vám na účtu zůstane mnohem více peněz.

Pojďme si o dřevostavbách povědět něco trochu víc!

Co je dřevostavba?

Jak už název napovídá, dřevostavba je dům (ale i jakákoliv jiná stavba), na jehož stavbu bylo v největší míře použito dřevo a OSB desky. Tento typ domů není vynálezem moderní doby. První stavby ze dřeva obývali už naši předci, kteří si z něj stavěli vesnické dřevěnice, sruby a roubenky. (V raných fázích historie byla dřevěná drtivá většina městské zástavby. Ta však byla kvůli četným požárům nahrazena domy z kamene a z cihel.) 

V některých zemích jsou dřevostavby populární i dnes. Zmínit bychom mohli například státy na severu Evropy, nebo USA. (Stačí si jen vzpomenout na pořady, ve kterých dělníci za týden postaví fungl nový dům pro celou rodinu.)

Jak se staví dřevostavba

Stavba dřevostavby se liší podle toho, jak má výsledný dům vypadat. Pokud jde o rekonstrukce, nebo imitace dřevěnic a roubenek, u nich se většinou používají původní stavební postupy, které mají za cíl přiblížit se originální lidové architektuře. Pro stavění srubů se zase používají celé kmeny stromů

Většina lidí si však pořizuje dřevostavbu pro celoroční bydlení. V takovém případě je nejlepší, když se spojíte s vaším lokálním stavitelem dřevostaveb a necháte si u něj (podle návrhu, nebo jeho vzorníku) postavit dům na míru

Výhodou je, že vše vybavíte přímo u poskytovatele (návrh, základní deska a jiné nezbytně důležité věci, jako je třeba vytápění a odpad). On pak přijede na váš (ideálně už zasíťovaný) pozemek s těžkou technikou (pozor na dostupnost terénu!) a dům vám během několika dnů, až týdnů smontuje do finální podoby, která je ihned připravená k nastěhování. 

Kvalitní poskytovatel dřevostaveb by měl být schopen vám nabídnout i metodu Two by Four, která se hojně používá v USA. Do stavění dřevostavby svépomocí se ale raději nepouštějte. Každý nedostatek se může dost výrazně promítnout do kvality a odolnosti domu.

Výhody a nevýhody dřevostaveb

Bydlení ve dřevostavbě má spoustu nesporných výhod.

Mezi ně patří:

  • Rychlost stavby
  • Ekologičnost
  • Kvalitní izolace
  • Estetičnost

Nebudeme si ale lhát do kapsy. Život ve dřevostavbě může mít pro majitele i pár nevýhod.

Zmínit bychom mohli:

  • Hořlavost (což lze vyřešit instalací hlásičů požáru a hasicích přístrojů)
  • Vlastnosti dřeva (budete se o něj muset pravidelně starat)

Právě druhá položka může být poněkud problematická. Pokud nemáte správně udělanou izolaci, dřevo začne vlhnout a ve finále bude náchylnější k plísním. To je jeden z důvodů, proč velmi záleží na tom, abyste si pro instalaci dřevostavby vybrali někoho, kdo se jim dlouhodobě věnuje a dobře jim rozumí. U každého poskytovatele si proto ověřujte jeho reference. Budou se vám hodit.

Vybrali byste si pro své bydlení dřevostavbu? Případně už v nějaké z nich bydlíte? Napište nám své zkušenosti a názory do komentářů pod článkem. 

 

Napsat komentář